Warsztaty z malarstwa. Prowadzenie: Seweryn Swacha.


5 października (piątek), godz. 10.00
Osiedlowy Dom Kultury, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12, Jelenia Góra

Wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy w ODK albo pod numerem telefonu (75) 753 18 31.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z najpopularniejszymi nurtami w malarstwie współczesnym. Skupimy się na analizie technik i strategii artystycznych, nie formy plastycznej. Podczas warsztatu nie będziemy uczyli się malowania martwej natury
albo pejzażu, ale rozpoznawania i twórczego rozwinięcia oryginalnych zasad i trików, którymi posługują się malarze współcześni (takich jak spin painting, malarstwo punktowe, malowanie po fotografii etc.). Każdy z uczestników wykona obraz. Po warsztatach odbędzie
się wystawa tych prac.
Prowadzenie: Seweryn Swacha.
Współpraca: Piotr Machłajewski.

Seweryn Swacha (ur. 1979) absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka).
Swacha używa rozmaitych technik i strategii malarskich. Podstawą jego działalności jest kolaż – zapożyczenie i cytat obecne na płótnach pod postacią fotografii, wycinków prasowych, czasem elementów całkowicie zewnętrznych, przytwierdzonych do obrazu na przykład za pomocą sznurka. Swacha zdobywa i gromadzi na płótnie informacje zewsząd, jego malarstwo opiera się na kojarzeniu elementów znaczeniowo odległych, Swacha pokazuje jak pozorna jest ich osobność. Jego twórczość jest niejednorodna i rozedrgana, jako malarz sprawia wrażenie jakby chciał wszystko sprawdzić, wszystkiego doświadczyć, każdej techniki, każdego sposobu myślenia o obrazie, przekonać się na własnej skórze, na swoim własnym płótnie, że to zadziała. A jeśli nie zadziała, utrwalić porażkę/usterkę. (P. Machłajewski, fragment tekstu z katalogu wystawy Zielona z Jelenią mylą mi się) 
Artysta ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz kilkudziesiąt  zbiorowych w kraju i za granicą (Szkocja, Holandia, Słowacja). Pokazywał swoje prace m.in. w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Wrocławiu, w poznańskich galeriach Arsenał, Pies, Nowa i ON, słupskiej Galerii Bałtyckiej, łódzkiej Galerii Bałuckiej oraz w warszawskiej Galerii Studio. Mieszka i pracuje w Gdańsku.


Reprodukcje prac Seweryna Swachy
Biały Batman, grafika (wydruk cyfrowy), 100x65cm, 2013 r.
Real (cykl New romantic-wg C.D.Friedricha) wydruk,olej, płótno 90 x 120 cm, 2010 r.

Zapraszamy do obejrzenia prac artysty:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kutury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Patronat medialny: Jelonka, Format.


Komentarze

Popularne posty